​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​شرکت پترو کیمیا صنعت کویر یزد (سه​​​​​​​امی خاص)

هیدروکربن سنگین

 

هیدروکربن سنگین چیست؟

 

هیدروکربن ها یکی از ترکیبات بسیار مهم و اساسی در علم شیمی هستند. به دسته‌ای از مواد آلی که در ترکیبات خود هیدروژن و کربن دارند، هیدروکربن گفته می‌شود. در برخی از ترکیبات، به جای کربن، اتم‌هایی مانند گوگرد، نیتروژن و اکسیژن به اتم‌های هیدروژن متصل شده و ترکیباتی نو به ‌وجود می‌آید. هیدروکربن‌هایی که گوگرد بیشتری در ترکیبات خود دارند، رفتار فیزیکی متغیری داشته و اثر خورندگی ‌آن‌ها نیز بیشتر است. مانند دسته‌بندی سایر مواد آلی، هیدروکربن‌ها نیز به دو گروه آلیفاتیک و آروماتیک تقسیم می‌شوند. هیدروکربن‌ها از اجزای اصلی تشکیل‌دهنده نفت و گاز طبیعی هستند و به همین دلیل نیز اهمیت بسیار بالایی دارند.

 

 

از ترکیب موادی با نقطه اشتعال بالای 40 درجه سانتی گراد مانند حلال های خانواده 400، رافینت با روغن های صنعتی، هیدروکربن سنگین حاصل می شود. این هیدروکربن با نام هایی نظیر گازوئیل یا سوخت دیزل نیز شناخته می شود و در محدوده C14 تا C25 جای دارد. همچنین گروه های عاملی این محصول پارافینیک، نفتنیک و آروماتیک ها می باشند که گرانروی آن ها تقریبا 830kg/m3 می باشد.

 

ابتدا مواد اولیه تولید هیدروکربن سنگین که معمولا میعانات گازی بوده را از مبدا پالایشگاهی آن توسط تانکر حمل می کنند و در مخازن ذخیره خوراک تخلیه  می نمایند. سپس توسط برج تقطیر و با توجه به استاندارد سازی اخذ شده آن واحد تولیدی فرآیند برش گیری آغاز می شود .

 

پس از برش گیری محصول تولیدی به مخازن مربوطه انتقال پیدا کرده و با استفاده از پمپ های مخصوص سیر کوله به طور کامل ترکیب می شود. در پایان توسط خطوط بارگیری کنترل کیفی روی ماده تولید توسط آزمایشگاه انجام شده و پس از تایید کامل در تانکرهای حمل بارگیری می شود.

 

کاربرد هیدروکربن های سنگین

 

این هیدرو کربن دارای دامنه تقطیر بین 250 تا 400 درجه سانتی گراد می باشد و از کاربرد های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • موتورهای دیزلی درون سوز
  • مشعل های خانگی
  • و سایر ادوات صنعتی

 

مضرات هیدروکربن سنگین

 

در اثر تماس این ماده با پوست، تحریکات شدید، آب ریزش و خارش در بدن ایجاد می شود.

در صورت بلعیده شدن موجب سوزش دهان، گلو و تحریکات شکمی، تهوع و استفراغ می شود.

بخارات این ماده کارایی اعصاب مرکزی را کاهش داده و موجب سرگیجه می شود.

توجه داشته باشید هیدروکربن سنگین قابل اشتعال می باشد و در صورت رعایت نکردن مسائل ایمنی  امکان انفجار مخازن سوخت  وجود دارد.