​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​شرکت پترو کیمیا صنعت کویر یزد (سه​​​​​​​امی خاص)

هیدروکربن سبک چیست؟

هیدروکربن سبک چیست ؟

هیدروکربن سبک یکی از موادی است که از ترکیب مواد قابل اشتعال مانند برش سبک نفت یا مایعات گازی و بوتیل استات با اکتانی نزدیک به بنزین حاصل می‌شود. زمانی که این مواد در پالایشگاه تصفیه می‌شود، به زیرمجموعه‌های متفاوتی تقسیم بندی می‌شوند که دارای هیدروکربن‌هایی با ۵ تا ۱۲ کربن هستند.

 از هیدروکربن های سبک معمولاً برای تولید بنزین  با عدد اکتان بالا استفاده می شود. بعلاوه، به عنوان حلال و خوراک در صنایع شیمایی و پتروشیمی برای تولید انواع محصولات پتروشیمی مانند رقیق کننده ها مورد استفاده قرار می گیرد. تفاوت هیدروکربن های سبک از سایر هیدروکربن ها، در تعداد اتم های کربن موجود ساختار آن ها می باشد. این مواد، مایعاتی شفاف با موی ملایم هستند و از لحاظ شیمیایی پایدار می باشند .

هیدروکربن ها به دو دسته هیدروکربن سبک و سنگین دسته بندی می شوند ومیعانات گازی به جریان هیدروکربنی مایع گفته می‌شود که در ذخایر گاز طبیعی وجود دارد و به صورت رسوب و ته‌نشین در گاز استخراجی یافت می‌شود و عمدتاً از پنتان و هیدروکربن های سنگین تر (C5+) تشکیل شده و دارای گوگرد پایین می ‌باشد و معمولاً عاری از انواع فلزات است و تقریباً نیمی از آن را نفتا تشکیل می‌ دهد.

هیدرو کربن ‏ها در بخش‌های مختلف صنعت و حوزه نفت و پتروشیمی مورد استفاده قرار می‏گیرند. یکی از مهم‌ترین آن‌ها سوخت‌های مایع خواهد بود. هم‏چنین از این ترکیبات می‏ توان برای تولید محصولات آرایشی و بهداشتی، انواع پلاستیک و… استفاده کرد.به زغال سنگ، نفت خام و گاز طبیعی سوخت‏ های فسیلی می‏گویند که هیدرو کربن ‏ها عمده‏ ی ترکیبات تشکیل دهنده‏ ی آن‏ها محسوب می‏شوند. ترکیبات متفاوتی نظیر بنزین، گازوییل و نفت سفید از نفت خام حاصل می ‏شوند که امروزه سوخت رایج بیش‏تر وسایل نقلیه به شمار می‏ روند. بنابراین، تولید محصولاتی که حاوی ترکیبات هیدروکربنی هستند برای تولید سوخت‏ های مایع و به دنبال آن برای یک کشور از اهمیت بسزایی برخوردار است.

نحوه پالایش هیدروکربن‌ها

هیدروکربن سبک

جهت تولید هیدرو کربن ‏ها در مرحله‏ ی اول نیاز است که نمک و اسید موجود در آن جداسازی گردد. پس از آن به وسیله‏ ی فرآیند تقطیر جزء به جزء، برش‏ های سبک و سنگین نفت خام در نقطه جوش ‏های متفاوت جداسازی می ‏گردند.به منظور انجام این فرآیند، به نفت خام در کوره تا دمای ۴۰۰ درجه‏ ی سانتی ‏گراد حرارت داده می‏شود. این برج بیش از ۳۰ متر ارتفاع دارد. در اثر فرآیند گرماده ی، ترکیبات سبک موجود در نفت خام به سمت بالا جریان می‏یابند و ترکیبات سنگین ‏تر به سمت پایین برج تقطیر می‏روند.  در واقع این ترکیبات با استفاده از فرآیندهای پیچیده و انرژی‏بر تبدیل به ماده ‏های با ارزشی می‏ شوند.

روش های تولید هیدروکربن سبک

یکی از روشهای تولید هیدروکربن‏ سبک تبدیل ترکیبات هیدروکربنی سنگین است. باتوجه ‌به این که بخش کلیدی و مهمی از تولیدات نفت و استخراج کشور از نوع سنگین است، تبدیل آن به ترکیبات سبک‌تر توسط یک شرکت و صنعت‌گر بسیار حائز اهمیت است.

به دلیل اینکه ترکیبات هیدروکربنی سنگین وزن مولکولی و گرانروی بالایی دارند در برخی شرایط کاربردی نخواهند داشت. هم‏چنین قابل ذکر است ترکیبات هیدروکربنی سنگین در بخش‏هایی که دارای ارزش اقتصادی پایینی هستند .

 لذا در صورت شکست زنجیره‏ های هیدروکربنی بزرگ می‏توان آن‏ها را به محصولات هیدروکربن سبک تری تبدیل کرده و سبب ارتقاء ارزش آن‏ها شد. روش‏ های شیمیایی که جهت تولید هیدروکربن‏ها مورد استفاده قرار می‏گیرند در دمای بالا انجام می‏شوند که این امر منجر به افزایش قیمت تمام شده می‏ گردد.

هیدروکربن سبک

هیدروکربن سبک