​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​شرکت پترو کیمیا صنعت کویر یزد (سه​​​​​​​امی خاص)

تهران و مسكو ۱۹ سند همكاری دوجانبه امضا كردند

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه شامگاه چهارشنبه (نهم اسفندماه) در پایان هفدهمین نشست کمیسیون همکاری‌های اقتصادی دو کشور در محل هتل اسپیناس پالاس تهران در حضور جواد اوجی، وزیر نفت و الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه به‌عنوان رؤسای کمیسیون همکاری اقتصادی دو کشور، ۱۹ سند همکاری امضا کردند.

 

سند نخست، سند نهایی هفدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، تجاری، فرهنگی، علمی و فناوری ایران و روسیه بود که به امضای اوجی و نواک رسید.

 

پس از آن سند نقشه راه همکاری‌های علمی و فنی در صنایع نفت و گاز ایران و روسیه بین وحیدرضا زیدی‌فرد، معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزر نفت و پاول ساروکین، معاون وزیر انرژی روسیه امضا شد.

 

توافقنامه دولتی ایران و روسیه در حوزه سلامت و آموزش پزشکی، برنامه عملیاتی وزارت راه و شهرسازی ایران و وزارت ساخت‌وساز، مسکن و خدمات عمومی روسیه، برنامه عملیاتی تفاهم‌ دو کشور در حوزه استاندارد، تفاهم‌نامه سه‌جانبه زمین‌شناسی میان سازمان زمین‌شناسی ایران، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با شرکت روس ژئو روس و تفاهم‌نامه همکاری‌های دو کشور در بخش پتروشیمی (بین مرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و الکسی رودی‌شوف، مشاور مدیرعامل اتحادیه فعالان صنعت پتروشیمی روسیه) از دیگر اسناد امضاشده در این نشست به‌شمار می‌آیند.

تفاهم‌نامه همکاری منطقه آزاد انزلی با منطقه آزاد لوتوس روسیه، یادداشت‌تفاهم شرکت‌های ملی نفت ایران و زد ان وستوک روسیه، تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت دانش‌بنیان مدرس و مرکز تحقیقاتی علمی دانشی نامی روس و تفاهم‌نامه فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران و انجمن «انرگو پتروخیم اکسپورت» روسیه هم در این نشست امضا شد.

 

همکاری‌های دانشگاهی بین دانشگاه‌های علامه طباطبایی و فدرال جنوبی روسیه، تفاهم‌نامه دانشگاهی بین دانشگاه‌های امام صادق و علوم انسانی مسکو و تفاهم‌نامه دانشگاهی بین دانشگاه علامه‌طباطبایی و دانشگاه علوم انسانی مسکو نیز از جمله اسنادی بود که در پایان هفدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه به امضا رسید.

 

اوجی: فضای همکاری ایران و روسیه در عالی‌ترین سطح است

وزیر نفت شامگاه چهارشنبه (نهم اسفندماه) در هفدهمین نشست عمومی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه اظهار کرد: در ابتدا از دولت روسیه، الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه و مسئولان برگزاری هفدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور قدردانی می‌کنم.

جواد اوجی ادامه داد: این نشست را در فضایی برگزار کردیم که رژیم صهیونیستی با حمایت مدافعان دروغین حقوق بشر به نسل‌کشی در غزه ادامه می‌دهد، این جنایات را به شدیدترین شکل ممکن محکوم می‌کنیم. 

وزیر نفت با تأکید بر اینکه فضای همکاری ایران و روسیه در عالی‌ترین سطح قرار دارد و تصمیم‌ها مورد حمایت رؤسای‌جمهوری دو کشور است، افزود: سفر هیئت روس به تهران نشان از عزم جدی دو طرف برای گسترش همکاری‌ها است.

اوجی گفت: به‌عنوان رئیس طرف ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه باور دارم فرصتی تاریخی به وجود آمده در تهران و مسکو بیش از گذشته به هم نزدیک شده‌اند.

 

وی بیان کرد: با بررسی روند صادرات، رشدی قابل قبول در همه بخش‌ها را شاهد هستیم و ارزش صادرات ایران به روسیه چه از نظر وزنی و چه از نظر ارزشی، افزایش داشته است و افزون بر توسعه دو کشور، می‌تواند زمینه ترقی دیگر کشورهای منطقه را فراهم کند.

 

وزیر نفت تصریح کرد: با وجود همکاری‌های نزدیک تجاری ایران و روسیه در سال‌های اخیر، دو کشور جزء نخستین شریکان تجاری یکدیگر نیستند، این در حالی است که بازار چند ۱۰ میلیارد دلاری روسیه فرصت مناسبی برای حضور ایران به‌شمار می‌رود، همچنین روسیه به‌عنوان صادرکننده بزرگ محصولات کشاورزی می‌تواند منبعی مهم برای واردات این محصولات به ایران باشد.  

 

اوجی افزود: از سوی دیگر می‌توانیم با برنامه‌ریزی مناسب و اتخاذ تدابیر لازم به توسعه همکاری‌ها و رشد قابل‌توجه دست یابیم.

وی تأکید کرد: طی دو روز گذشته در حوزه‌های تجاری اقتصادی، سیاسی، انرژی، حمل‌ونقل و... تفاهم‌نامه‌ها و اسناد مختلفی را نهایی کردیم تا توسعه همکاری‌ها فراهم شود.

وزیر نفت اظهار کرد: تاکنون گام‌هایی محکم برداشته شده است و اگر بیشتر تلاش کنیم، روند همکاری‌ها شتاب بیشتری خواهد گرفت و به نتایج ثمربخشی منجر می‌شود. 

 

اوجی با بیان اینکه ایران و روسیه طی سه روز در جریان برگزاری هفدهمین نشست کمسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو طرف در ۱۱ زمینه مختلف تفاهم‌نامه همکاری و مذاکرات جدی داشتند، گفت: همکاری در صنایع نفت و گاز و تلاش برای اجرایی‌سازی تفاهم‌نامه‌های دوجانبه در زمینه‌های مختلف مانند توسعه هشت میدان نفتی که از سوی شرکت‌های روس در مرحله تفاهم‌نامه، قرارداد و اجرا هستند، انجام شده است که بعضی از این میدان‌ها هم به بهره‌برداری رسیده‌اند.

 

وی یادآور شد: همکاری در زمینه ایجاد قطب گازی، تجارت گازی، سوآپ فرآورده‌های نفتی، ارتقای سیستم‌های میان بانکی و مالی، تقویت همکاری‌ها در زمینه کشاورزی، توسعه همکاری در حوزه حمل‌ونقل به‌ویژه ساخت خودرو و واگن‌های قطار، تداوم مذاکرات قراردادهای تجاری راه‌آهن رشت - آستارا، پروژه برقی‌سازی راه‌آهن گرمسار اینچه‌برون، رفع موانع گمرکی، تأسیس نیروگاه سیریک و توسعه همکاری‌های صلح‌آمیز فضایی و هسته‌ای از دیگر موارد همکاری ایران و روسیه خواهد بود.

 

سهم ۲۰۰ هزار بشکه‌ای شرکت‌های روس در افزایش تولید نفت ایران

 

اوجی در پاسخ به پرسش خبرنگار نشریه «انرژی اینتلیجنس» مبنی بر اینکه آیا امروز دورنمایی تازه‌ از حضور شرکت‌های روس در میدان‌های نفتی مطرح شده است، گفت: مذاکرات با شرکت‌های توانمند روسیه ماه‌ها است که از سوی شرکت ملی نفت ایران در حال انجام است و تاکنون قرارداد توسعه هشت میدان نفتی ایران با شرکت‌های روس امضا شده که بیش از ۲۰۰ هزار بشکه از افزایش تولید نفت خام ایران از محل این قراردادها بوده است.

 

وی با بیان اینکه مذاکرات با شرکت‌های روس برای امضای قرارداد توسعه میدان‌های نفتی و گازی بیشتر در ایران طی سه روز گذشته به مراحل نهایی رسیده است و در آینده نزدیک شاهد امضای قراردادهایی تازه خواهیم بود، افزود: صدور خدمات فنی و مهندسی، ازدیاد برداشت نفت و گاز، سوآپ نفت و گاز نیز از دیگر محورهای مذاکرات در روزهای اخیر با شرکت‌های روس بوده است.

 

وزیر نفت با بیان اینکه امروز از ۱۵ تفاهم‌نامه امضاشده بین ایران و روسیه، چهار تفاهم‌نامه در حوزه انرژی است، اظهار کرد: شرکت‌های روس علاقه زیادی برای حضور در صنعت نفت ایران دارند. آنها برای فعالیت در ساخت پتروپالایش، زنجیره ارزش پتروشیمی، ساخت مینی ال‌ان‌جی و صادرات فرآورده‌های نفتی ابزار تمایل کرده‌اند.

 

اوجی در پاسخ به پرسش خبرنگار ریانووستی روسیه درباره تازه‌ترین روند مذاکرات با کشورهای روسیه، قطر و ترکمنستان برای تشکیل قطب گازی در عسلویه توضیح داد: چند ماه است که مذاکرات جدی با کشورهای تولیدکننده و صادرکننده عمده گاز در زمینه تشکیل قطب گازی در عسلویه آغاز شده و با حمایت طرف روس هم همراه بوده است.

 

در دولت سیزدهم تنها به امضای تفاهم‌نامه اکتفا نکردیم

 

وی روسیه، ایران، قطر و ترکمنستان را به‌ترتیب چهار دارنده بزرگ منابع گازی جهان دانست و تصریح کرد: ایران زیرساخت‌های بزرگی در زمینه خطوط لوله و ایستگاه‌های تقویت فشار گاز دارد که با تکیه بر آنها می‌تواند در ترانزیت گاز نقش‌آفرینی کند، ما اکنون روزانه یک میلیارد مترمکعب گاز ترش تولید می‌کنیم.

 

وزیر نفت با تأکید بر اینکه دولت سیزدهم اثبات کرد در روابط با کشورهای همسایه به تفاهم‌نامه اکتفا نکرده است، گفت: در این زمینه قراردادهای خوبی با شرکت‌های روسیه در زمینه توسعه میدان‌های نفتی و گازی امضا کرده‌ایم.

اوجی با بیان اینکه ایران و روسیه در زمینه بانکی به دستاوردها و توافق‌های زیادی رسیده‌اند، یادآور شد: روابط بانکی زمینه‌ساز توسعه دیگر حوزه‌ها مانند حمل‌ونقل، نیرو، هسته‌ای و کشاورزی خواهد شد.

 

نواک: توسعه پایه حقوقی قراردادی بین ایران و روسیه 

 

معاون نخست‌وزیر روسیه در نشست عمومی هفدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه با بیان اینکه بسیار خوشحالم که در خاک ایران شما را می‌بینم، اظهار کرد: بیش از ۲۰۰ نفر در قالب هیئت روس برای شرکت در این رویداد به تهران آمدند. 

 

الکساندر نواک با اشاره به ۲۲ بهمن‌ماه و روز استقلال و آزادی ایران ادامه داد: در این روز با رأی مردم خردمند، جمهوری اسلامی ایران اعلام استقلال کرد و به‌عنوان کشور آزاد و مستقل در جهان مطرح شد.

 

معاون نخست‌وزیر روسیه با تأکید بر اینکه در همان سال‌ها اتحاد جماهیر شوروی سابق، جمهوری اسلامی ایران را به رسمیت شناخت و همکاری‌ها ادامه یافت، گفت: پس از آن نیز فدراسیون روسیه با ایران همکاری داشته و به‌عنوان شریکی راهبردی شناخته شده است.

نواک افزود: روسیه و ایران در این سال‌ها برای حاکمیت و حفظ ارزش‌های سنتی، فرهنگی و خانوادگی تلاش‌های فراوانی کرده‌اند. 

 

وی تصریح: با توجه به توافق‌ رؤسای جمهوری دو کشور زمینه‌ همکاری‌های سیاسی، نظامی، اقتصادی و... افزایش یافته است، همکاری میان همه نهادها رو به افزایش بوده و در ماه مه سال ۲۰۲۳ میلادی موافقت‌نامه ساخت راه‌آهن رشت - آستارا امضا و در دسامبر سال ۲۰۲۳ طی سفر رسمی رئیس جمهوری اسلامی ایران به مسکو  قرارداد آن نهایی شد. 

 

معاون نخست‌وزیر روسیه با بیان اینکه اکنون به‌صورت بی‌سابقه‌ای تبادل هیئت‌ها بین دو کشور انجام می‌شود، گفت: طی این مدت پایه حقوق قراردادی بین دو کشور توسعه یافته است و پارسال ۱۵ موافقت‌نامه بین دو کشور امضا شد که اکنون ۴۰۰ سند در پایه قراردادی ایران و روسیه وجود دارد. 

 

نواک ادامه داد : از یکم ژانویه سال ۲۰۲۴ ایران عضو رسمی گروه «بریکس» شد و از همان ابتدا نیز روسیه از این عضویت حمایت می‌کرد، از سویی همکاری‌های موضوعی بین دو کشور در بریکس ادامه دارد، همچنین در چارچوب توافق همکاری‌های اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) و ائتلاف اوپک‌پلاس همکاری می‌کنیم.

 

وی تأکید کرد: در کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه نیز زمینه تعامل بین دو کشور بررسی شد و در این سه روز هیئت‌ها در حال کار و مذاکره بودند.

 

معاون نخست‌وزیر روسیه ضمن اشاره به دیدار با محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: در این دیدار مباحث خوبی مطرح شد و سند قرارداد جامع ایران و روسیه شامل همه روابط دوجانبه است.

 

نواک با بیان اینکه تلاش می‌کنیم زیرساخت‌های لازم برای توسعه روابط ایران و روسیه را هرچه بیشتر ایجاد کنیم، اظهار کرد: اکنون در حوزه‌های نفت و گاز، هسته‌ای، ترانزیت و کشاورزی قصد داریم پروژه‌هایی تازه را طراحی کنیم.

وی با اشاره به اینکه در سه روز اخیر ۲۱ زمینه همکاری ایران و روسیه مطالعه شده است، افزود: دو کشور امروز در زمینه تولید محصولات مشترک و صادرات به بازارهای ثالث به‌ویژه در بخش انرژی و کشاورزی به دستاوردها و نتایج مطلوبی رسیده‌اند.

معاون نخست‌وزیر روسیه با اشاره به حضور شرکت‌های ایرانی توانمند در زمینه داروسازی و خودروسازی در روسیه گفت: تلاش شده دوره کاملی از تجهیزات داروسازی و پزشکی ایرانی در روسیه ایجاد شود.

 

نواک با اشاره به پرتاب ماهواره ایرانی از سوی پرتابگر روسیه تصریح کرد: اکنون بین دانشگاه‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف ارتباط خوبی ایجاد شده است، به‌طوری که تعداد دانشجویان ایرانی در روسیه با افزایش چهار برابری به ۸ هزار نفر رسیده است.

 

وی از تمایل فدراسیون روسیه برای همکاری با ایران در زمینه فرهنگی، دیپلماتیک، گردشگری و ورزشی خبر داد و یادآور شد: ایران و روسیه می‌توانند به پیروزی‌های زیادی در زمینه روابط تجاری و اقتصادی به‌ویژه انرژی برسند.

 

افزایش صادرات محصولات ایرانی به روسیه در دولت سیزدهم

 

نواک در نشست خبری پایان هفدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه گفت: حجم تجارت دوجانبه ایران و روسیه در سال ۲۰۲۲ رکوردی تازه‌ ثبت کرد و به سالانه ۶ میلیارد دلار رسید.

وی به توسعه گردشگری و خدمات گردشگری بین دو کشور اشاره کرد و افزود: در این زمینه موانع برداشته می‌شود.

 

معاون نخست‌وزیر روسیه ادامه داد: توسعه ظرفیت در حوزه انرژی و در عین حال همکاری در زمینه نفت، گاز، پتروشیمی، خودروسازی و خدمات وجود دارد، در کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور بررسی کردیم که حجم این مبادلات می‌تواند افزایش یابد. 

 

نواک تصریح کرد: همکاری‌های مستقیم بین دو کشور بیشتر شده و تلاش بر این است میان شوراهای تجاری سازوکارها و زیرساخت‌های لازم ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه موانع بانکی بین دو کشور نیز در حال حل‌وفصل هستند،‌ گفت: سازوکارهای مهمی برای تبادل مالی تبیین شده است.

 

معاون نخست‌وزیر روسیه با تأکید بر توجه به استفاده از توان دانش‌بنیان‌ها و فناوری‌های پیشرفته افزود: مسائل پیشین باید ادامه یابد و در کنار آن توجه به فناوری‌های دانش‌بنیان و پیشرفته مورد توجه باشد، به ویژه فناوری‌های های‌تک (پیشرفته و سطح بالا) و تولیدات نو ظرفیت زیادی برای همکاری دارد. 

 

نواک ادامه داد: موافقت‌نامه بین شرکت‌های نامی روسیه برای تولید قطعات و ماشین‌آلات امضا شده و همه این نوسازی تجهیزات در میدان‌های نفتی نیازمند فناوری‌های دانش‌بنیان است، شرکت مپنا در این حوزه فعال و اکنون محصولات باکیفیتش مورد توجه شرکت‌های روس است.

 

وی تصریح کرد: در فناوری فضایی و داروها نیز اقدام‌های خوبی انجام شده است و این مسیر ادامه می‌یابد تا دو کشور در سطح جهانی مطرح شوند.

 

معاون نخست‌وزیر روسیه در پایان اظهار کرد: از سفیران دو کشور قدردانی می‌کنم، ما هفتگی نشست‌هایی با سفیر ایران در روسیه داریم و پیگیری‌ها به نتیجه رسیده است. همکاری‌ها ادامه خواهد داشت و سفیران دو کشور کار را در بالاترین سطح ممکن ادامه می‌دهند و نتیجه کار امروز را سال آینده خواهیم دید.