​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​شرکت پترو کیمیا صنعت کویر یزد (سه​​​​​​​امی خاص)

ایستگاه تقلیل فشار گاز بصیرآباد به بهره‌برداری رسید

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، جواد اوجی روز  پنجشنبه (۳۰ آذرماه) در حاشیه سفر یک روزه همراه سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری به استان گلستان، ایستگاه تقلیل فشار بصیرآباد را با ظرفیت روزانه ۲.۵ میلیون مترمکعب افتتاح کرد.

 

برای ساخت این ایستگاه تقویت فشار ۳۰ میلیارد تومان هزینه شده و کل تجهیزات آن از سوی سازندگان ایرانی و دانش‌بنیان‌ها تأمین شده است.  

این ایستگاه استمرار گازرسانی به ۱۵۰ روستا و پنج شهر استان گلستان را تضمین و در مدیریت ناترازی گاز کمک شایانی به شرکت گاز استان گلستان خواهد کرد.  

 

ایستگاه‌های تقلیل فشار از مهم‌ترین بخش‌های تأسیسات گازرسانی برای استمرار و پایداری جریان گاز است، با توجه به اینکه تعداد مشترکان گاز منطقه اعم از خانگی و صنایع در شهرستان گمیشان استان گلستان افزایش یافته است، برای پایداری جریان گاز به‌ویژه در فصل زمستان لازم بود ظرفیت ایستگاه‌های تقویت فشار گاز این منطقه افزایش یابد.

 

بازدید وزیر نفت از دکل حفاری اکتشافی در میدان گازی «زیار» 

 

وزیر نفت در دومین سفر استانی رئیس‌جمهوری به گلستان از دکل حفاری اکتشافی در پهنه (میدان) «زیار» بازدید کرد. 

جواد اوجی از دکل حفاری اکتشافی در میدان «زیار» بازدید کرد و از وضع حفاری در این میدان مطلع شد.

 

این دکل هم‌اکنون در موقعیت میدان گازی زیار در استان گلستان مستقر شده و تا عمق حدود  ۴ هزار و ۶۴ متری زمین برای رسیدن به گاز حفاری کرده و در حال آماده‌سازی شرایط برای آغاز عملیات آزمایشی مرحله به مرحله است.

وزیر نفت گفت: به‌زودی با تکمیل عملیات اکتشافی در میدان احتمالا گازی «زیار» خبرهای خوشی به مردم گلستان خواهیم داد.

 

با قطعی‌ شدن نتیجه اکتشاف‌ها در پهنه «زیار»، این میدان سومین میدان هیدروکربوری اثبات‌شده در گلستان خواهد بود و این استان را به‌طور رسمی به جمع استان‌های نفت‌خیز و گازخیز کشور اضافه می‌کند.

 

عملیات اجرایی طرح اوره و آمونیاک پتروشیمی گلستان از سر گرفته شد

 

جواد اوجی در بازدید از آخرین روند عملیات اجرایی طرح اوره و آمونیاک پتروشیمی گلستان از تازه‌ترین تحولات مربوط به آن مطلع شد و دستور داد عملیات اجرایی آن پس از سال‌ها بلاتکلیفی از سر گرفته شود.

وزیر نفت در حاشیه آیین ازسرگیری عملیات اجرایی طرح اوره و آمونیاک پتروشیمی گلستان با یادآوری اینکه طرح یادشده سال‌ها بلاتکلیف مانده بود، گفت: با پیگیری نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی و تلاش شرکت ملی صنایع پتروشیمی، قرار است تا سه سال و نیم آینده یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن اوره و آمونیاک در این استان تولید شود.

 

وی با بیان اینکه با سرمایه‌گذاری ۷۰۰ میلیون دلاری (۳۵ هزار میلیارد تومان) در پتروشیمی گلستان این طرح به بزرگ‌ترین پروژه عمرانی این استان تبدیل می‌شود، افزود: احداث خط لوله انتقال گاز (خوراک) این پروژه به‌زودی آغاز خواهد شد و وجود خط آهن در نزدیکی آن یکی از فرصت‌های مطلوب برای این طرح به‌شمار می‌آید.

 

وزیر نفت اظهار کرد: با اجرای این پروژه به‌صورت مستقیم برای ۱۵۰۰ نفر اشتغال‌زایی در استان گلستان ایجاد می‌شود و بر اساس برنامه‌های کنونی عمده تجهیزات این طرح از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی تأمین خواهد شد.

اوجی ادامه داد: طرح‌های مربوط به زنجیره ارزش پتروشیمی به موازات تجهیزات تولید اوره و آمونیاک در این طرح آغاز خواهد شد.

 

شاهمیرزایی: بهره‌برداری از گام نخست طرح پتروشیمی گلستان تا ۳ سال آینده

 

مرتضی شاهمیرزایی در حاشیه آیین رسمی ازسرگیری عملیات اجرایی طرح اوره و آمونیاک پتروشیمی گلستان گفت: وزیر نفت با وجود مشغله‌های کاری، امروز برای آغاز دوباره عملیات اجرایی طرح یادشده در گلستان حاضر شد.

 

وی ادامه داد: پیش از این برخی گمانه‌زنی‌ها بر این بود این پروژه جمع‌آوری و به منطقه دیگری منتقل شود، اما با پیگیری‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی در استان گلستان و تلاش دولت سیزدهم با توجه به مردمی بودن سهامداران این طرح احیا شد.

 

وی اظهار کرد: هلدینگ خلیج فارس اکنون با در اختیار داشتن بیش از ۶۰ درصد از سهام این طرح پتروشیمی طی سه سال آینده گام نخست این طرح را راه‌اندازی خواهد کرد.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی ادامه داد: ۹۵ هزار نفر در قالب سهام عدالت در این مجتمع پتروشیمی سهامدار هستند، از این رو مردم منطقه باید این پروژه را از خود بدانند تا با همدلی و همراهی هم بتوانیم هرچه زودتر آن را به سرانجام برسانیم.

 

شاهمیرزایی با اشاره به ظرفیت تولید یک میلیون و ۱۰۰ هزار تنی طرح اوره و آمونیاک پتروشیمی گلستان گفت: بخشی از محصول اوره و آمونیاک این مجتمع برای رفع نیاز استان و بخش قابل‌توجهی از آن برای صادرات در نظر گرفته شده است.