​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​شرکت پترو کیمیا صنعت کویر یزد (سه​​​​​​​امی خاص)

آمادگی وزارت نفت برای امضای قرارداد ساخت ۵۵۰ تجهیز موردنیاز صنعت نفت با دانشگاه‌ها

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، هوشنگ فلاحتیان روز سه‌شنبه (۲۵ مهرماه) در دومین کنفرانس ملی فناوری‌های نوین در انرژی و مواد گفت: هم‌اکنون در مسائل مختلف صنعت نفت و گاز با دانشگاه‌ها تفاهم‌نامه و قراردادهای متعددی را به امضا رسانده‌ایم.

 

وی با بیان اینکه از نظر تعداد دانشجو و دانشگاه جایگاه مناسبی در جهان داریم، اظهار کرد: سال ۲۰۱۶ نسبت فارغ‌التحصیل رشته‌های علوم مهندسی فناوری در کشور بالاتر از کشورهای توسعه‌یافته صنعتی بود و اکنون این رقم نسبت به قبل بالاتر رفته است.

 

معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت گفت: در ۴۰ سال گذشته تاکنون مهندسان با افزایش چهار برابری مسکن، ۱۹ برابری تولید پتروشیمی، هفت برابری تولید خودرو، ۱۹ برابری تولید فولاد، ۹ برابری تولید سیمان، ۱۴ برابری ظرفیت نیروگاه‌ها، ۲۵ برابری تولید گاز، ۲۹ برابری بزرگراه‌ها و سه برابری خطوط ریلی نقش زیادی در تحول زیرساخت‌های کشور داشته‌اند.

 

فلاحتیان با بیان اینکه در کشور انرژی زیادی مصرف می‌شود، تصریح کرد: رتبه ما در تولید ناخالص داخلی نسبت به سایر کشورها قابل قبول نیست و با ایجاد یک درصد تولید ناخالص داخلی دنیا ۲ درصد از انرژی دنیا را مصرف می‌کنیم.

وی افزود: در ذخایر گاز اثبات‌شده رتبه دوم پس از روسیه و در تولید گاز طبیعی رتبه سوم را در جهان داریم.

 

معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت با بیان اینکه فاصله زیادی بین انرژی اولیه و مصرف نهایی وجود دارد، تصریح کرد: باید در زمینه افزایش بازده کشور کار زیادی کنیم. بر اساس تراز انرژی سال ۱۳۹۹ آنچه در کشور مصرف می‌شود بیش از هزار و  ۵۸۸ میلیون بشکه معادل نفت خام  در سال است.

 

فلاحتیان گفت: چالش اصلی ما ناترازی گاز به‌دلیل افزایش مصرف در زمستان است و از نظر شدت انرژی در وضعیت مناسبی قرار نداریم. در بیشتر کشورها شدت انرژی رو به کاهش است، اما در کشور ما در ۴۰ سال گذشته همواره شاهد افزایش شدت انرژی هستیم. با وجود هدف‌گذاری در مصرف انرژی به‌دلیل نبود مدیریت لازم در این حوزه این هدف‌ها به سرانجام نرسیده‌اند.

وی افزایش شدت مصرف انرژی، افزایش یارانه انرژی و تداوم انحصار دولتی در بازار انرژی را از موانع اجرای سیاست‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی برشمرد.

 

معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت افزود: هم‌اکنون حدود ۲۵۰ میلیون مترمکعب ناترازی گاز در کشور وجود دارد و اگر در این بخش سرمایه‌گذاری نشود در آینده با افت فشار میدان‌های گازی و برداشت نیروگاهی شاهد افزایش این رقم خواهیم بود.

 

فلاحتیان اظهار کرد: بر اساس برنامه جامع هشت ساله تولید نفت و گاز، از سال ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۸ بیش از ۱۶۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در صنعت نفت نیاز است که تاکنون ۴۰ میلیارد دلار قرارداد و تفاهم‌نامه‌های سرمایه‌گذاری با ارزش امضا شده و با ایجاد فرصت سرمایه‌گذاری سیستم بانکی کشور و مؤسسه‌های مالی و ایجاد فرصت سرمایه‌گذاری هلدینگ‌های پتروشیمی در طرح‌های شرکت ملی نفت این امر محقق می‌شود.

وی از جمله اقدام‌ها و برنامه‌های راهبردی در حوزه مدیریت را پیشنهاد و تصویب اجرای ۱۵ طرح از محل قانون تولید رقابت‌پذیری با مجموع سرمایه‌گذاری ۳۶ میلیارد دلار و صرفه‌جویی ۳ هزار و ۴۴۰ میلیون بشکه نفت خام و اجرای چهار طرح در ساز و کار بازار بهینه‌ سازی انرژی با سرمایه‌گذاری ۶.۲ میلیارد دلار و صرفه‌جویی هزار و ۱۰۵ میلیون بشکه نفت خام دانست.

 

معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت در پایان گفت: از جامعه مهندسان انتظار می‌رود با ساخت تجهیزات کم‌مصرف و ارتقای راندمان مراکز تولیدی با کارهای پژوهشی و فناوری به کاهش شدت انرژی و جبران ناترازی گاز در کشور کمک کنند.

 

کفایتی: بازگشت سرمایه ۳ هزار درصدی با سرمایه‌گذاری در بخش تحقیق و توسعه نفت

رئیس پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت در دومین کنفرانس ملی فناوری‌های نوین در انرژی و مواد با اشاره به اینکه باید از روش‌های سنتی و قدیمی عبور کنیم، گفت: مهم‌تر از مدیریت فناوری مدیریت نوآوری است و وجود پارک فناوری و نوآوری بر این اساس است.

 

محمداسماعیل کفایتی با بیان اینکه هم‌اکنون در کشور به ازای هر بشکه نفت خام ۳۲۰ دلار ارزش افزوده ایجاد می‌شود، در حالی که در کشورهای پیشرفته این رقم ۳ هزار و ۴۰۰ دلار است، افزود: جزء فناوری و نوآوری راهی برای حل این چالش وجود ندارد.

 

رئیس پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت اظهار کرد: با وجود پیشتاز بودن وزارت نفت در حوزه دانش‌بنیان، اما این حوزه روی زمین مانده و کارهای انجام‌شده در این حوزه کافی نیست.

کفایتی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی سهم فناوری و نوآوری را در تولید تکلیف کند، گفت: در کجای دنیا تولید به‌معنای خام‌فروشی است. امروز تولید در کشور ریسک بالایی دارد، زیرا قوانین علیه تولید است.

وی ادامه داد: باید از خام‌فروشی عبور کنیم و تولید را متفاوت از تجارت بدانیم و به زنجیره ارزش به‌ معنای واقعی فکر کنیم.

رئیس پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت تصریح کرد: بهینه‌سازی از طریق فناوری و دانش مدیریت از اهداف اصلی این مجموعه است.

 

کفایتی با اشاره به اینکه در کشور شرکت‌هایی وجود دارد که به‌معنای واقعی لاینسس تولید می‌کنند و می‌توانند صادر کنند و به فروش برسانند، گفت: به جای استفاده از لاینسس خارجی، می‌توانیم از دانش نیروی داخلی استفاده کنیم.

وی افزود: امروز در دانشگاه‌ها کارآفرینی مهم‌ترین مسئله موجود است و با وجود تعداد زیاد فارغ‌التحصیلان باید به بحث کارآفرینی دانش‌بنیان صنعتی و فناوری به‌صورت جدی پرداخته شود.

 

رئیس پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت اظهار کرد: آمادگی لازم برای همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی واحد جنوب را که قطب انرژی دانشگاه آزاد اسلامی است، داریم و افزایش تولید نفت با راه‌حل فناوری و نوآوری امکان‌پذیر است.

دومین کنفرانس ملی فناوری‌های نو در مواد و انرژی با حضور هوشنگ فلاحتیان، معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت، رضا کاظم‌نژاد، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش و جواد محمدی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی شرکت ملی نفت (باشگاه کوشک) برگزار شد.