​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​شرکت پترو کیمیا صنعت کویر یزد (سه​​​​​​​امی خاص)

كشف ۴ میدان جدید نفت و گاز در دولت سیزدهم

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، جواد اوجی روز چهارشنبه (۱۲ مهرماه) در حاشیه نشست هیئت دولت و در جمع خبرنگاران از کشف چهار میدان جدید نفت و گاز در کشور خبر داد و اعلام کرد: چهار میدان نفتی و گازی با عملیات اکتشاف در سراسر کشور کشف شده که این اکتشاف‌ها، معادل ۲.۶ میلیارد بشکه هیدروکربور مایع قابل استحصال است.

 

وی ادامه داد: این میدان‌ها شامل میدان گازی «چشمه‌شور» در شمال‌شرق کشور، میدان نفتی «هیرکان» در استان گلستان و میدان‌های نفتی «تنگو» و «گناوه» در استان بوشهر است.

 

وزیر نفت با بیان اینکه تحقق ضریب جایگزینی با توجه به اکتشاف‌های جدید، ۸۷ درصد در بخش هیدرو کربور مایع بوده، تأکید کرد: این موضوع به آن معنا است که اگر ۱۰۰ بشکه نفت خام و میعانات گازی در کشور تولید و به مصرف داخلی و یا صادرات رسیده باشد، ۸۷ بشکه آن با اکتشاف‌های جدید جایگزین شده است.

 

اوجی تصریح کرد: عملیات لرزه‌نگاری سه‌بعدی در دولت سیزدهم در مقایسه با چهار سال دولت دوازدهم ۳۰۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

 

وی گفت: ایران در مقایسه با کشورهای منطقه مانند عربستان‌، عراق، کویت، امارات و قطر جایگاه نخست اکتشاف را به خود اختصاص داده، از سوی دیگر ضریب موفقیت اکتشاف در این دولت ۱۰۰ درصد است و هر چاهی که به‌منظور اکتشاف حفر شده، موفق بوده و به هیدروکربور رسیده است.

 

وزیر نفت با اشاره به اینکه ۲۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای اجرای پروژه‌های نیمه‌تمام طی ۲ سال گذشته محقق شده، افزود: این پروژه‌ها بیشترمربوط به رشد تولید و افزایش ارزش‌افزوده در کشور بوده است.

 

اوجی در پاسخ به پرسشی درباره سرقت دکل حفاری در خوزستان، ادامه داد: این دکل نه متعلق به دولت و نه متعلق به اموال بابک زنجانی است و مربوط به یک شرکت بخش خصوصی است که چند سالی در همان منطقه رها شده بود.

 

وی تأکید کرد: کارگروهی از شرکت ملی نفت ایران و دستگاه‌های نظارتی برای انتقال اموال بابک زنجانی به نفت تشکیل شده که دستاوردهای خوبی را نیز به دنبال داشته است.

 

گفتنی است در نشست روز چهارشنبه هیئت دولت، جواد اوجی، وزیر نفت در گزارشی از اقدام‌های این وزارتخانه طی دو سال گذشته، به مواردی از جمله کشف ۲.۶ میلیارد بشکه نفت و گاز قابل استحصال، کشف چهار میدان نفت و گاز جدید در استان‌های خراسان رضوی، گلستان و بوشهر و نتایج مقدماتی اکتشاف یک میدان گازی جدید در استان فارس که از حجم تخمینی ۲۲ تریلیون فوت‌مکعب گاز خبر می‌دهد، اشاره کرد و گفت: اعلام خبر این اکتشاف مخزن شاهینی را به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های گازی خشکی کشور معرفی خواهد کرد.

 

وی تأکید کرد: بر این اساس امروز جمهوری اسلامی ایران در مقایسه با کشورهای منطقه جایگاه برتر را در زمینه اکتشاف در اختیار دارد.