​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​شرکت پترو کیمیا صنعت کویر یزد (سه​​​​​​​امی خاص)

افزایش تولید و صادرات نفت ایران به گواه سناتورهای آمریكایی

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، جواد اوجی ظهر روز شنبه (هشتم مهرماه) در آیین صبحگاه مشترک بسیجیان صنعت نفت با اشاره به یاد و خاطره محمدجواد تندگویان، وزیر نفت شهید و مجموعه اقدام‌های او در صنعت نفت افزود: اوایل حمله دشمن بعثی به خاک کشورمان و محاصره پالایشگاه نفت آبادان، این شهید گرانقدر کالاها و تجهیزات انبارشده در این پالایشگاه را به پشت جبهه منتقل کرد و در دوران دفاع مقدس همین کالاها کمک شایانی به تعمیرات اساسی همه پالایشگاه‌های کشور کرد.

وی اظهار کرد: در ایام دفاع مقدس تأمین امنیت انرژی کشور و سوخت تجهیزات جنگی کشور با پشتیبانی پالایشگاه‌های نفت کشور به‌خوبی انجام شد.

وزیر نفت با یادآوری اینکه دفاع از خاک ایران در حمله رژیم بعث عراق مقدس و پاک بود، گفت: در این دفاع رزمندگان اسلام با اراده‌ای سرشار از توسل و توکل به خدا از این کشور دفاع کردند. آرزوی هر رزمنده‌ای این بود که به مقام والای شهادت نائل شود.

اوجی با اشاره به حضور خود در جبهه‌های حق علیه باطل توضیح داد: صحنه‌هایی که در آن ایام در این جبهه‌ها رخ می‌داد، هر انسانی را متأثر می‌کرد. در دوران دفاع مقدس و در عملیات تنگه چذابه، این منطقه چند بار بین ایران و عراق دست به دست شد. برخی دوستان نقل می‌کنند پدر و پسری که عضو لشکر امام حسین (ع) استان اصفهان بودند، در شب عملیات به دستور فرمانده از هم جدا شدند و پسر در خط مقدم و پدر در بخش پشتیبانی قرار گرفت. سرانجام در حالی که پسر در خط مقدم به شهادت رسید، پدر برای دفاع از خاک ایران حتی برای تشییع جنازه فرزند شهیدش به عقب برنگشت. این بود دفاع مقدس...

وزیر نفت با بیان اینکه امروز در هر ساختمان و اتاق صنعت نفت عکسی از شهدای دوران دفاع مقدس این صنعت نصب شده است، ادامه داد: با وجود بمباران هر روزه جزیره خارک حتی یک روز جریان صادرات نفت خام کشور قطع نشد. امروز نیز با وجود تحریم‌های فلج کننده غرب مردان و زنان این صنعت همچون دوران جنگ نگذاشته‌اند این صادرات قطع شود و امنیت انرژی کشور به خطر افتد.

اوجی گفت: خوشبختانه با تلاش همکارانم در وزارت نفت آمار تولید و صادرات نفت خام، میعانات و فرآورده‌های نفتی هر روز رو به افزایش است و به گفته سناتورهای آمریکایی و رسانه‌های غربی در دو سال اخیر روند تولید و صادرات نفت ایران با وجود تحریم‌ها صعودی بوده است.

وی یادآور شد: بر اساس آمارهای مرکز آمار ایران و بانک مرکزی رشد اقتصادی در بخش نفت و گاز در سه ماه نخست امسال به‌ترتیب ۱۹.۸ و ۱۶.۴ درصد بوده است که این نشان از تلاش کارکنان صنعت نفت ایران در بخش‌های بالادستی و پایین‌دستی دارد. این آمار با ادامه تلاش همکارانم در ماه‌ها و سال‌های آینده نیز صعودی خواهد بود.

 

معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: کارکنان صنعت نفت در جبهه جنگ و خط مقدم دفاع از اقتصاد کشور هستند.

 

سردار محمدرضا نقدی در آیین صبحگاه مشترک بسیجیان صنعت نفت با اشاره به اینکه بسیجیان صنعت پرافتخار نفت در میدان‌های بزرگ انقلاب آزمایش خود را پس دادند و افتخارهای بزرگی برای ایران کسب کرده‌اند، اظهار کرد: هفته دفاع مقدس سالروز بزرگداشت حماسه‌ها و رشادت‌های ملت ایران است.

وی با بیان اینکه شبیه‌ترین واقعه به نهضت پیامبر بزرگ اسلام، انقلاب اسلامی است، افزود: یکی از آن وجه مشترک‌ها شکست امپراتوری‌های شرق و غرب است و هم‌اکنون ظاهری از آن باقی مانده که به‌زودی شاهد شکست آن خواهیم بود.

معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه قدرت‌های دنیا به مصاف انقلاب ملت ایران آمدند و همه شکست خوردند، تصریح کرد: در تاریخ برای نخستین‌ بار ملتی برابر همه ابرقدرت‌های دنیا ایستادگی کرد و این کار تنها در دفاع مقدس اتفاق افتاد و این عظمت اسلام است که می‌تواند چنین ملتی را رهبری و فرماندهی کند. همه قدرت‌های شیطانی در دفاع مقدس با تمام توان حاضر بودند و با ما جنگیدند و شکست خوردند.

نقدی گفت: انقلاب اسلامی تداوم یافت و ۴۴ سال در مقابل همه دشمنان ایران و اسلام ایستادگی کردیم که یکی از عظمت‌های انقلاب رسیدن از رتبه ۵۳ علمی دنیا در زیر شدیدترین تحریم‌ها علمی، اقتصادی و جنگ به رتبه ۱۵ دنیا است.

وی افزود: در گذشته با حمله به ایران قطعه‌ای از خاک  ضمیمه دشمن می‌شد و در جنگ‌های جهانی بدون یک دقیقه مقاومت ایران اشغال شد، قدرت نظامی ما همین مقدار بود، اما در هشت سال دفاع مقدس یک وجب از خاک ایران جدا نشد.

معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیان کرد: از قعر قدرت نظامی به قدرت اول نظامی منطقه رسیدیم و جمهوری اسلامی ایران جزء چند کشور قدرتمند دنیا در عرصه دفاعی و نظامی است. کشوری که نمی‌توانست خمپاره ۶۰ میلی‌متری بسازد، اکنون ماهواره به فضا پرتاب می‌کند و موشک‌های نقطه‌زن، ناو بالگردبر و پهبادبر و ساخت زیردریایی از دیگر موفقیت‌های ایران بعد از انقلاب اسلامی است.

نقدی با بیان اینکه در گذشته تلمبه نفت ایران در دست دیگران بود، گفت: امروز برای دیگران تعیین تکلیف می‌کنیم و از لحاظ سیاسی به قدرتی رسیدیم که هرچه آمریکا می‌خواهد نیست و هرچه ما می‌خواهیم هست و از هر نظر پیشرفت کرده‌ایم و از نظر امید به زندگی از رتبه ۱۴۳ دنیا به ۳۹ دنیا رسیده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه صنعت نفت در جزیره خارک سیبل بمب‌های صدام شده بود، یادآور شد: پالایشگاه‌ها و تلمبه‌خانه‌ها زیر بمباران دشمن بود، اما یک روز صادرات نفت و تولید فرآورده نفتی متوقف نشد. در تحریم‌ قطعات، خودتان دست به کار شدید و طرح‌های بزرگی را که خارجی‌ها رها کردند، به سرانجام رساندید.

فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت نفت: نفتکش‌های ایران را مقابل چشم ناوهای جنگی آمریکا عبور می‌دهیم

مرتضی شاهمیرزایی در این آیین با اشاره به اینکه ملت ایران درس بزرگ مقاومت را در دفاع مقدس از امام خمینی آموختند، اظهار کرد: در دفاع مقدس دوران سخت تحریم‌ها و فتنه‌های ترکیبی را گذراندیم.

وی افزود: امروز در منظر هزار و ۵۰ شهید صنعت نفت، شهید تندگویان و شهید سیدمجتبی نواب‌صفوی هستیم. شهید نواب صفوی در دهه ۲۰ از پیشروان مبارزه و جهاد و شهادت بود و نقشی اساسی در ملی شدن صنعت نفت بر عهده داشت.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه در دولت مردمی سیزدهم تحولات عظیمی در صنعت نفت رقم خورده است، بیان کرد: این تحولات با رویکردهای رهبر انقلاب اسلامی که از ۳۰ سال پیش پرهیز از خام‌فروشی و حرکت به سمت زنجیره ارزش، خودکفایی در همه زمینه‌ها، ظرفیت‌سازی در داخل و ایستادگی و استقامت در همه حوزه‌ها را به ما آموختند، بوده است.

شاهمیرزایی تصریح کرد: در گام دوم انقلاب اسلامی فتح خرمشهرهای اقتصادی، دیپلماسی انرژی، توسعه سریع میدان‌های نفتی و جبران کم‌کاری‌های دولت پیش در تولید گاز و نفت که نقش اساسی در پویایی اقتصادی کشور دارد و واحدهای بعدی هم متکی به صنعت نفت هستند به‌عنوان سرمشق وزارت نفت از سوی وزیر نفت به سراسر این وزارتخانه ابلاغ و اجرا شد که طرح‌های بالادستی، میان‌دستی و پایین‌دستی در دستور توسعه، اجرا و بهره‌برداری، در همین راستا است.  

وی ادامه داد: خطرپذیری برای عبور از دوره هشت ساله رکود، ترس و بی‌تفاوتی در این دو سال شکل گرفت و مشارکت و حضور در کشورهای همسایه و همسو در دنیا راهبردی بود که از سوی وزیر نفت دنبال شد و نتیجه‌بخش بود.

فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت نفت گفت: فروش نفت هم‌اکنون بیش از دو برابر شده است و ما از کسی اجازه نمی‌گیریم و نفتکش‌های خود را از مقابل چشم ناوهای جنگی آمریکا عبور می‌دهیم و در پالایشگاه‌های فراسرزمینی ونزوئلا و دیگر قاره‌ها فرآورش می‌کنیم.

شاهمیرزایی اظهار کرد: ما کشوری بودیم که بدون جنگ جزیره دارای ذخایر هیدروکربنی عظیم بحرین را با دست خودمان تحویل دشمن دادیم، اما با جنگ هشت ساله نتوانستند یک وجب از خاک این کشور را تصرف کنند.

وی یادآور شد: طبق مصوبه‌های قانون بند «د» در سال پیش و سال ماقبل از آن صنعت نفت بیشترین ایثارگر را پس از جنگ و در این دوران داشته است که این نشان از حضور بیشتر دلدادگان انقلاب اسلامی در این صنعت نسبت به دیگر دستگاه‌های اجرایی کشور است.